Як правильно обрати зубну пасту
31.05.2021Зміна прикусу у дітей та підлітків
10.01.2024
Чому з’являється карієс в зубі?
Які причини виникнення карієсу зуба?
Щоб почати відповідати на ці запитання, трішки поговоримо про основні тканини, які формують зуб та розглянемо їх з функціонального боку.
Емаль як функціональна тканина зуба в першу чергу біологічно призначена для механічного впливу та контакту з навколишнім середовищем (їжа, напої) та різні предмети (нігті, ручки, олівці та інше).
По друге – для сприйняття механічних властивостей цих об’єктів.
Дентин є проміжною багатофункціональною опорно – транспортною ланкою. Через нього до емалі йдуть потоки інформації, енергетичних та пластичних ресурсів, а від емалі – механічні зусилля.
Пульпа - центр життєзабезпечення тканин зуба у всебічному забезпеченні твердих тканин зуба, їх високої механічної міцності.
Тому в першу чергу, якщо в зубі порушені процеси життєдіяльності, першим буде виникати карієс в межах емалі або точніше на дентин-емалевому з’єднанні, ця зона є важливою та на різних етапах лікування потрібно це враховувати. Фото №1 виконано за допомогою дентального мікроскопа, на етапі забирання карієса, демонструє, що початок карієса бере саме на дентин-емалевому з’єднанні.
А далі уже всім нам відомі чинники як бактерії (зубний камінь, зубний наліт), газовані напої, кислі та солодкі продукти харчування, будуть сприяти швидкому прогресуванню та утворенню карієсу зуба.
Отже, якщо від нерву (пульпи), через дентин, до емалі не будуть доходити важливі макро- та мікроелементи буде виникати карієс зуба.
Досить часто можна спостерігати ситуацію, коли на зубах відсутній наліт, правильний раціон харчування, але є карієс зуба. Та навпаки коли зуби покриті нальотом, раціон харчування не збалансований, а карієс на зубі відсутній.
І навіть якщо макро- та мікроелементи надходять у наш організм в повній кількості, їх потрібно безперешкодно «доставити» до місць, де вони необхідні, але через неправильний прикус, патологічне розміщення кісткових структур, «доставка та транспортування» може бути недостатнім.
Маємо порушення з живленням - маємо порушення роботи органу (в даному випадку зуб). І так стосується роботи кожного органу нашого тіла та систем, які ці процеси контролюють.
Сучасна наука та виробники продукції за порожниною рота, створили безліч зубних паст, різних видів щіток, флосів, йоришиків та іншого, започаткували спеціалізацію «гігієніст». Але розповсюдженість карієсу так і залишається на високому рівні…
Можливо потрібно розширити всій кругозір в профілактиці захворювань та перестати говорити «то є генетично», «погані зуби у батьків, через це в мене погані».
Причини лежать на поверхні, але їх чомусь не транслюють в маси. Куди важливіше, розповісти про щітку та пасту, яка «врятує всесвіт від карієса» чи підібрати ополіскувач, який змиє «злі бактерії», що заважать зубу жити.
Безперечно професійна гігієна порожнини рота та домашній догляд є важливими заходами, але в першу чергу для підтримки здоров’я ясен та профілактики таких захворювань як пародонтит та гінгівіт.
В наших наступних статтях ми розкриємо тему, залежності карієсу та інших захворювань ротової від домінантної сторони жування, м’язового тонусу голови та шиї, порушення прикусу, постави.